تنظیم BOOT کامپیوتر

در بیشتر مادربردهای GIGABYTE و ASUS کلید F8 یا F12 و برای استفاده از منوی BOOT به کار می رود. زمانی که سیستم تان را روشن می کنید در ابتدا یکی از این کلیدها را فشار دهید ، از صفحه ای که باز می شود درایو مورد نظر مثلا CD/DVD-ROM را انتخاب کرده و بعد کلید Enter را بزنید.

در بعضی لپتاپ ها کلید F2 یا F10 ممکن است برای نمایان شدن منوی BOOT در هنگام روشن شدن سیستم استفاده شود.

راه دیگر رفتن به صفحه Setup یا BOIS کامپیوتر و تغییر BOOT سیستم است.

در هنگام روشن شدن سیستم پس از لود شدن صفحه ی اول مشخصات ، کلید Delete را چند بار فشار دهید تا وارد صفحه آبی رنگ تنظیمات مادربورد یا در واقع همان قسمت بایوس ( Setup ) شوید .

سپس در آن به دنبال گزینه ی Advance BIOS Features ( یا گزینه ی مشابه ) بگردید و با کلید های حرکتی روی آن رفته و کلید Enter را فشار دهید.(در شکل زیر: سمت چپ گزینه دوم)

 

در منوی باز شده مانند شکل تنظیمات زیر را پیدا کنید و با فشار دادن کلید Enter و انتخاب از منو ظاهر شده تغییر دهید:

First BOOT device---------CD-ROM

Second BOOT device------Hard Disk

سپس کلید F10 را ( معمولاً ) برای ذخیره و خروج انتخاب کنید. اگر کلید F10 این عمل را انجام نداد ، کلید مشابهی را که عمل Save & Exit را انجام می دهد ، بیابید و آن را فشار دهید. (در شکل اول: سمت راست گزینه پنجم)

در این مرحله از شما سئوال می شود که مطمئن هستید که می خواهید خارج شوید؟ دکمه ی y را فشار داده و کلید Enter را فشار دهید. حالا سیستم شما ری استارت می شود.

نکته: در بعضی از مادربرد ها تنظیمات بوت متفاوت است. در آن ها ترتیب سیستم بوت وجود ندارد. در آن سیستم برای بوت شدن از روی CD-ROM باید هارد دیسک را از منوهای Setup پیدا کرده و موقتا غیر فعال نماییم.

/ 0 نظر / 32 بازدید