کمپانی های بزرگ چگونه نامگذاری شدند؟

گوگل Google:در واقع گوگل نام یک عدد است، عددی شامل یک، یک و 100 صفر جلوی آن! این عدد به عنوان حداکثر توانایی مرور یک موتور جستجوگر شناخته می شود. بزرگی این عدد خارج از تصور است و در واقع هدف گوگل رسیدن به این تعداد جستجو توسط موتور جستجوی خود است.

 

اپل Apple:اپل که به معنای سیب است، میوه محبوب موسس این شرکت استیو جابز (Steve Jobs) است. او باید برای شرکتش یک نام تجاری انتخاب می کرد، به همین خاطر او نام سیب را برای شرکتش انتخاب کرد. البته قبل از انتخاب این نام، از همکارانش در مورد انتخاب نام بهتری برای این شرکت کمک خواست؛ ولی مثل این که فقط نام اپل برازنده این شرکت بزرگ است.

 


سونی Sony:
سال 1945 موسسان این شرکت نام Tokyo Tsushin Kogyo را انتخاب کرده بودند؛ اما آنها بعد از مدتی تصمیم گرفتند یک نام ساده تر انتخاب کنند. اولین چیزی که به ذهن می رسید مخفف نام قبلی یعنی TTK بود، ولی نامی مشابه برای یک شرکت راه آهن (TTK) انتخاب شده بود.

آنها می خواستند در نام جدید نشانی از نام قدیمی هم باشد. این بار نام Totsuko را انتخاب کردند؛ ولی بعد از گذشت مدتی که این شرکت تبدیل به یک شرکت چند ملیتی شد، این نام از محبوبیت خوبی برخوردار نبود زیرا تلفظ آن برای خارجی زبان ها مشکل بود.

حالا دیگر نوبت یک نام بین المللی و با مفهوم بود، سونی از ترکیب دو واژه به وجود آمد؛ یکی کلمه لاتین Sonus به معنی صدا و دیگری Sonny کلمه ای که در دهه 1950 در آمریکا برای خطاب آقایان رشید به کار می رفت.

 

سان Sun:
این شرکت توسط 4 نفر از اعضای دانشگاه استنفورد تاسیس شد و نام Sun نیز مخفف (Stanford university Network) است.

آرم این شرکت مثالی شگفت آور از تقارن و نظم است؛ حروف n و u به ترتیبی در آرم قرار گرفته اند که حرف s را نیز تشکیل می دهند. اگر آرم این شرکت را در جهت عقربه های ساعت بخوانید همواره کلمه sun را مشاهده خ.اهید کرد.

 

اچ پی HP:موسسان این شرکت Bill Hewlett و Dave Packard برای انتخاب نام، سکه پرتاب کردند! آنها می خواستند از بین 2 نام Hewlett-Packard(HP) یا Packard-Hewlett(PH) یکی را انتخاب کنند، اگر روی دیگر سکه می آمد نام این شرکت PH بود نه HP!

 

ادبی Adobe:نام این شرکت از نام یک رود که از کنار خانه جان وارناک –بنیانگذار این شرکت می گذارد- انتخاب شده است.

 

موتورولا Motorola:موسس این شرکت نام موتورولا را وقتی انتخاب کرد که به فعالیت در زمینه تولید رادیوهای خودرو پرداخت. در آن زمان یک شرکت رادیو سازی محبوب با نام ویکتورولا وجود داشت، نام موتورولا برگرفته از نام این شرکت است.

 

مایکروسافت Microsoft:این نام توسط بیل گیتس انتخاب شده است. هدف این شرکت ارائه نرم افزار برای میکروکامپیوترها بود، به همین دلیل نام مایکروسافت برای این شرکت که تلفیقی از MICROcomputer و SOFTware است انتخاب شد.

 

یاهو Yahoo:یاهو در لغت به معنای انسانی است با ظاهری نامناسب و اخلاق زننده است. موسسان این شرکت این نام را انتخاب کردند؛ چون خود را یاهو می دانستند!

 

سامسونگ Samsung:سامسونگ در زبان کره ای به معنای 3 ستاره است. عدد 3 برای کره ای ها سمبل قدرت و بزرگی و ستاره نشانه جاودانگی است.

سامسونگ از ابتدا تا کنون آرم های مختلی داشته و در همه آنها 3 ستاره به چشم می خورد؛ البته به جز آرم کنونی این شرکت.

 

eBay:آقای پیر امیدیار (Pierre Omidyar) موسس ایرانی این شرکت می گوید این نام را انتخاب کرده چون به نظر او بسیار جذاب است.

البته نام اولیه این وبسایت خرید و فروش Echo Bay بوده است، ولی هنگام ثبت نام نشانی اینترنتی EchoBay.com، قبلا توسط یک شرکت طلا سازی انتخاب شده بود و او نزدیک ترین نام یعنی eBay را انتخاب کرده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید