وبلاگ شخصی رضا عالی
Personal Blog of Reza Aali
 
 
۱۳٩۳/۸/٢۱ :: ٩:٤٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : رضا عالی

ASP 3
(ASP (Active Server Pages یک تکنولوژی تحت وب می باشد که در سال 1995 توسط مایکروسافت ارائه شده تا امکان پردازه نویسی سمت سرویس دهنده (در مقابل طرف سرویس گیرنده) را فراهم کند . صفحه های ASP فایل های متنی هستند که همچون سندهای استاندارد وب می توانند نه تنها متن و تگ های HTML را نگهداری کنند ، بلکه می توانند دستوراتی که با یک زبان پردازه نویسی (همچون Vbscript یا جاوااسکریپت) نوشته شده اند را ذخیره کنند.
ASP.NET
مجموعه ای از فناوری های مایکروسافت است که ابزارهایی را برای ارتباط اطلاعات ، اشخاص ، سیستم ها و وسایل فراهم می کند. این فناوری ها امکان ساخت ، میزبانی ، توزیع و استفاده از راهکارهای خدمات وب XML را برای اشخاص و سازمان ها فراهم می کند ، صفحات وب ، سرویس های وب ، HTTP Handlers ها ، فایل های برنامه ( نظیر Global.asax ) و فایل های منبع را به صورت پویا ترجمه می نماید . فایل های فوق به صورت پویا و همزمان با اولین درخواست، ترجمه می گردند . هر نوع تغییر در فایل ترجمه شده پویا باعث می گردد که تغییرکنند و به صورت پویا invalidate و مجددا" ترجمه گردند . مکانیزم فوق برنامه نویسان را قادر می سازد که به سرعت برنامه های وب را با حداقل Overhead اجراء نمایند، چراکه پس از تشخیص تغییرات و ترجمه پویا ، می توان بلافاصله از امکانات برنامه ها استفاده نمود . پتانسیل ترجمه پویا در ASP.NET 2.x نسبت به ASP.NET 1.x افزایش و فایل های دیگری نظیر کلاس فایل ها را نیز تحت پوشش قرار می دهد . برای پیکربندی تنظیمات ترجمه از فایل های web.config و یا machine.config استفاده می گردد .
Jsp
زبان (JSP(Java Server Page همانطور که از نامش پیداست بر روی سرور اجرا شده و به زبان جاوا می باشد و برای تولید محتوای پویای صفحات وب استفاده می شود. این زبان بسیار شبیه به جاوا می باشد با این تفاوت که در آن می توان از دستورات HTML نیز استفاده کرد. در واقع JSP تلفیقی است از زبانهای HTML و JAVA ولی به شکل ساده تر و قابل فهم تر به نحوی که برای طراحی صفحات وب کارآمدتر باشد. یک صفحه JSP از نظر ساختار نوشتاری کاملا شبیه به صفحات HTML می باشد.
Cold Fusion
مجموعه ابزارهایی برای استفاده از پایگاه داده ها ،در صفحات وب می باشد. با استفاده از ColdFusion، شخص می تواند نامی را در یک صفحه وب وارد نموده و سرور اطلاعات مربوط به آن نام را از پایگاه داده درخواست کند و اطلاعات استخراج شده را به صورت صفحات HTML نشان دهد. برنامه های ColdFusion در فایل هایی با پسوند cfm ذخیره می شوند. برنامه های ColdFusion، دارای تگ هایی می باشند که ارتباط با پایگاه داده و کار با داده ها را آسان می سازد. این تگ ها با CF شروع می شوند. مانند : CFQuery، CFMail و ...
Perl
(Perl (Practical Extraction and Report Language یکی از متداولترین زبانهای اسکریپت است . این زبان در آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا توسط Larry Wall طراحی شده است. یک زبان مفسر دار مبتنی بر C و برنامه های خدماتی یونیکس می باشد . این زبان ویژگی های قدرتمندی برای مدیریت رشته ها دارد که اطلاعات را از فایل های متنی استخراج می کند . پرل (Perl) می تواند یک رشته کاراکتری را اسمبل کند و به عنوان یک فرمان شل ارسال کند ؛ از این رو ، اغلب برای کارهای مدیریت سیستم مورد استفاده قرار می گیرد . برنامه های این زبان ، پردازه (script) نامیده می شوند. پرل یک زبان برنامه ریزی همه منظوره می باشد. از پرل می توان در برنامه نویسی سیستم ها در زمینه های مختلف بر روی وب استفاده نمود. از پرل می توان در جاهای مختلفی استفاده نمود زیرا پرل به زبان چسبنده معروف می باشد. پرل به عنوان زبان موثری که برای الحاق عناصر به یکدیگر طراحی شده بسیار سازگار می باشد وهمچنین به منظور پیاده سازی اسکریپ های CGI استفاده می گردد.
CGI
مکانیزم نحوه عملکرد CGI در اکثر سرویس دهندگان وب ، یکسان و استاندارد است . در این راستا فولدری با نام cgi-bin در فهرست ریشه وب سایت مورد نظر ایجاد می گردد. نحوه برخورد سرویس دهنده با فایل هائی که در فولدر فوق قرار می گیرند ، متفاوت خواهد بود. سرویس دهنده با فایل های فوق صرفا" عملیات ساده خواندن و ارسال را انجام نخواهد داد. این نوع فایل ها می بایست اجراء و خروجی به دست آمده در اثر اجرای برنامه، برای مرورگر متقاضی ارسال شود. کاربران اینترنت با استفاده از مرورگر خود ، درخواست یک صفحه وب را می نمایند ، در خواست مورد نظر پس از ارسال از طریق محیط در اختیار سرویس دهنده وب قرار خواهد گرفت . سرویس دهنده وب پس از دریافت درخواست کاربران ، عملیات جستجو و یافتن فایل درخواست شده را آغاز می نماید. در صورتیکه فایل ( صفحه وب ) درخواستی پیدا نگردد ، سرویس دهنده برای برنامه مرورگر کاربر کدی را به منزله عدم یافتن فایل ارسال و مرورگر پیام مناسبی در رابطه با عدم یافتن فایل را در اختیار کاربر قرارخواهد داد. در صورتیکه سرویس دهنده فایل درخواستی را پیدا نماید آن را به منظور نمایش برای مرورگر کاربر ارسال خواهد
PHP
PHP پیش از این مخفف Personal Home Page بود و در نگارش های جدیدتر نیز (Hypertext Processor) پردازنده فوق العاده است که یک زبان پردازه نویسی است که متن آن در اختیار عموم قرار دارد و در سند های HTML برای اجرای توابع محاوره ای طرف سرویس دهنده مورد استفاده قرار می گیرد . PHP در تمام سیستم عامل های اصلی اجرا می شود و اساساً با لینوکس ، سرویس دهنده های وب یونیکس و در سرویس دهنده های ویندوز (همراه با نرم افزارهای افزودنی) مورد استفاده قرار می گیرد . PHP را می توان در یک صفحه وب جای داد و از آن برای دستیابی به اطلاعات بانک های اطلاعاتی و نمایش آن ها استفاده کرد . ساختار گرامری آن نسبتاً ساده و به ساختار گرامری Perl شباهت زیادی دارد و البته برخی از جنبه های Bourne shell ، Java Script و C را نیز دارا است.
بیشتر در ادامه مطلب...


Application pool
با ایجاد Apllication Pool در IIS این امکان به کاربر داده می شود تا از CPU سرور استفاده بهینه ای داشته باشد و به اجرای برنامه های هر وب سایت سرعت بیشتری اختصاص دهد. استفاده از Application Pool بسیار در کاهش Performance یک سرویس دهنده موثر است.
Dedicated IP
یک IP اختصاصی است که شما را قادر می سازد تا نام دامنه یا نام سازمان خود را با DNSای به نام خود سایت استفاده نمائید، که در دو حالت می توان در نمایشگر مشاهده نمود: به صورت IP و با نام دامنه .
Vacation Message
به منظور پاسخ دهی اتوماتیک به mailهای ارسالی است.در این حالت هرمتنی که انتخاب شود، به شخصی که به کاربر Email ارسال نموده فرستاده می شود و در vacation recipients فهرست آن ذخیره می شود، به این ترتیب کاربر قادر به پیگیری Email های اتوماتیک ارسال شده میباشد. Vacation Message فقط یکمرتبه به فرستنده Email پاسخ ارسال میکند.
Auto response
با استفاده از Auto Response پیغام ذخیره شده در Email Auto Responding با دریافت هر نامه بصورت خودکار ارسال میشود ضمن اینکه نامه دریافت شده در Inbox می ماند. تفاوت آن با Vacation Message در این است که در Vacation Message فقط یکمرتبه پاسخ به فرستنده ارسال می شود و اگر شخص دوباره Email ارسال نماید مجدداً پیغامی فرستاده نمی شود در حالی که در Auto Response هر چند بار که از یک شخص پیغامی دریافت شود پاسخ ارسال میشود .
Tcl
(Tcl (Tool Command Language زبان دستور ابزاری است معمولاً به جای TCL به صورت Tcl نوشته شده و به صورت تیکل تلفظ می شود این زبان در عین اینکه یادگیری آن بسیار ساده می باشد از ویژگی هایی برخوردار است که آن را قدرتمند نموده است. از این زبان معمولاً برای پیش تعریف های سریع کاربردهای اسکریپتی، محیط های با رابط گرافیکی و عملیات تست و اشکال زدایی و یا هر دستوری که بصورت فرمان است استفاده می شود که این موضوع دستورالعمل های زبان را نیز شامل می شود. Tcl توسط زبان های C ، PLUS,CPLUSe, JAVA توسعه می یابد .
ADO.NET
در NET Framework . دستیابی داده با استفاده از ADO.NET انجام می شود . ADO.NET در حقیقت یک رابط برنامه نویسی است که مجموعه امکانات لازم به منظور برقراری اتصال با بانک های اطلاعاتی را در اختیار پیاده کنندگان برنامه های وب قرار می دهد . رابط فوق با ایجاد یک لایه اضافه ، جزئیات و پیچیدگی های موجود به منظور دستیابی به داده را از دید پیاده کنندگان مخفی نگه می دارد . برنامه های وب نوشته شده با استفاده از ASP.NET 2.0 از امکانات ارائه شده توسط ADO.NET نظیر : ارتباط اتوماتیک با انواع متفاوتی از منابع داده ، ایجاد کنترل های کاربر در ارتباط با داده و سایر موارد دیگر استفاده می نمایند . بدین ترتیب حجم کد مورد نیاز برای نوشتن برنامه های وب مبتنی بر داده کاهش یافته و نگهداری و پشتیبانی از این نوع برنامه ها شرایط مطلوب تری را فراهم خواهد نمود.
MSWC
یکی از قابلیت های ASP و ایجاد شمارنده برای صفحات است که برای این عمل از شیء Page Counter استفاده می شود. ابتدا باید متغیری را تعریف نمود و آن را به سرور نسبت داد.
CDONTS
از متداول ترین روش ها در ارسال ایمیل است و یکی از کامپوننتهای ویندوز سرور 2000 میباشد. انتخاب روش ارسال بر روی اینترنت بستگی به مشخصات سرور میزبان کاربر دارد. با استفاده از این قابلیت بدون نصب کامپوننت اضافی در سرور میتوان هر اطلاعاتی را به پست الکترونیک ارسال نمود.موضوع مطلب : اصطلاحات میزبانی وب / آموزش / وبلاگ شخصی رضا عالی / تکنولوژی تحت وب
     
درباره وبلاگ
رضا عالی

خدایا، چون ماهیان که از عمق و وسعت دریا بی خبرند، عظمت عشق تو را نمی شناسم. فقط میدانم که معبود این دل خسته هستی و اگر دیده از من برگیری خواهم مرد ! پس رهایم نکن ...

موضوعات
نويسندگان
صفحات وبلاگ
RSS Feed
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">